Kniha návštěv

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Albertlep | 05.06.2018

The prostate gland is central to the a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related can be found just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient to the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections of the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all kinds of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect inside gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be brought on by trauma on the urinary tract or by infections from other regions from the body. A patient may experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal with the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to create the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate diet is important. These are some with the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations each week will prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef weekly will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most significant measure to consider to make sure a proper prostate would be to choose regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should select prostate examination at least once 12 months.

Borecký půlmaraton

Zdeněk Beck | 26.03.2018

Ahoj Martine,
Závod se mi moc líbil. Děkuji za perfektní organizaci a skvělou atmosféru. Budu se těšit zase za rok.
Hezké dny
Zdeněk Beck

díky za vše

Alba | 20.03.2018

Když jsem Ti Martine psal, jestli máš zajištěno počasí, tak jsi mě ujistil, že ano . Mohlo mě napadnout, že Martin jezdí na bílém koni ... :-) . Další parádní ročník. Někdy člověk při tom závoděni zapomene, poděkovat těm obětavým lidičkám, co se o nás na trati starají, Proto dodatečně díky a velká pochvala !!! Organizace byla na jedničku. Vše klapalo jak mělo. Jste příkladem pro ostatní organizátory .

Re: díky za vše

Hunča | 21.03.2018

Já i celý Borecký tým děkujeme za chválu, velice si ji vážíme, potěší za tu práci pro vás závodníky a je to i závazek do budoucna nepolevit...-:)Rozesmál jsi mě, jako Martin jsem opravdu přijel velmi opožděně na bílém koni..-:)

Poděkování

Jaroslava Marounková | 19.03.2018

Ahoj Hunčo,
letos to bylo zase super a nejlepší - při své čtvrté účasti jsem myslela, že mě mladší dorostenky na bednu nepustí, ale nakonec to vyšlo - už po čtvrté druhé místo :). Vzhledem k tomu, že to bylo téměř z gauče, jsem spokojená. Jestli do léta natrénuju, odhodlám se snad i na ty Lužky :).
Moc poděkuj všem, kdo se podíleli na organizaci a zázemí a starali se o nás jako o vlastní - krásný pohodový závod, zasněžené skály a cesty byly absolutně romantické, všechno klaplo na jedničku s hvězdičkou..
Ještě jednou díky za krásný závod a zase někdy ahoj, běžící babice Jarka

Re: Poděkování

Hunča | 21.03.2018

Jsi Frajerka Jarko, díky za další bezvadný výkon na Borečáku....a nedělní etapu v Lužkách určitě zvládneš..-:)Hunča

Pulmaraton

Vaclav Kubes | 19.03.2018

Dobry den - diky za skvelou organizaci. Chci se zeptat, kolik byla trasa nakonec dlouha, v cili jsem slysel neco o 1,5km navic oproti standartu, diky a mejte se

Re: Pulmaraton

Hunča | 21.03.2018

22,4km..-:), díky vynucenému odklonění trasy a zcela zasněžené silnici nahoře v Sedlci

Borecký půlmaraton

Jana Králová | 19.03.2018

Dobrý den, děkuji Vám za dóóóst dobře prožitou sobotu. Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Byl to můj první start na takovém závodu ( cross). Zjistila jsem, že jsem zhýčkaná silnicí a rovným terénem, který je u nás na Litoměřicku. Takže jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, jakou cestou mám běžet. A to jsem si myslela, že mám natrénováno. Cha cha, opak byl pravdou. Mám ještě co trénovat, abych se nemusela stydět za svůj sobotní výkon. Určitě příští rok zkusím svoje hranice a poběžím zase.

Klobouk dolů a ohromnou pochvalu za organizaci, kvalitu a krásnou trasu. Škoda, že nasněžilo takže jsem spíš koukala pod nohy než na krajinu. Ale i tak super. Díky, díky, díky

Jana Králová

Re: Borecký půlmaraton

Hunča | 21.03.2018

Jasně Jano,
běhat po silnici a rovným terénem je o dost snažší než náš Borečák, který vše kombinuje - rovinky, výběhy, seběhy, asfalt, lesní a polní cesty...na druhou stranu jsi ale absolvovala ze 6 ročníků zatím ten nejtěžší!!Hunča

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek